صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 331267
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
احمدی‌نژاد در جشنواره خوارزمی:
ایستگاه‌های ایرانی در حال کنترل کامل ماهواره امید هستند

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور گفت: دانشمندان ایرانی توانستند انواع ایستگاه‌های دریافت، مدیریت و کنترل ماهواره را بسازند که در پرتاب ماهواره امید هم آن را به کار گرفتند و هم اکنون هم در حال کنترل ماهواره امید هستند .


به گزارش خبرنگار ساسی خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیش از ظهر امروز در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، این جشنواره را جشنی بزرگ و امیدبخش دانست و گفت: بدون علم امکان حرکت، زندگی متعالی و شکوفایی استعدادها وجود ندارد و البته آن علمی مفید و منشاء اقتدار است که در خدمت تعالی جامعه و شکوفایی استعدادهای الهی انسان باشند.
وی افزود: آن اقتدار برآمده از علمی شایسته تقدیر است که در خدمت برادری، صلح و سلامت جامعه بشری باشد.
رئیس جمهور ادامه داد: در طول تاریخ مجاهدت زیادی برای فتح عرصه‌های جدید انجام شده اما متاسفانه حاصل آن در خدمت کمال جامعه انسانی قرار نگرفت از اقتدار برآمده از علم، برای بسط سلطه و توسعه خودخواهی خود بر ملت‌ها استفاده کردند.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه امروز باید فرهنگ بهره‌مندی صحیح از علم و فناوری را در دنیا گسترش دهیم اظهار داشت: "ملت ایران به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یک حرکت پرشتاب، سازنده و رو به جلو را در عرصه‌های علمی آغاز کرده و هر روز اخبار پیشرفت‌های علمی ملت ایران در دنیا منتشر می‌شود و دانشمندان ایران به سرعت در حال رساندن خود به مرزهای دانش هستند.
رئیس‌جمهور ابعاد، تنوع و حجم خلاقیت‌ها، نوآوری‌ها، اختراعات و نظریه‌ها را بسیار امیدبخش و حرکت آفرین دانست و با بیان اینکه ملت ایران به دنبال علمی است که منشاء صلح و در خدمت برادری و پیشرفت همه ملت‌ها باشد، گفت: شب گذشته اولین ماهواره ساخت ایران به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت و دانشمندان ما با تکیه بر توانمندی‌های پولی و همت‌های بلند و خودباوری عمیق و علیرغم همه فشارها و محدودیت‌ها توانستند با موفقیت پا به عرصه فضا بگذارند.
وی با اشاره به دستاوردهای پرتاب موشک امید به فضا افزود: موشک پرتابگر باید ماهواره را تا ارتفاع بالا ترک کند و سپس آن را با سرعت و زاویه مشخص در مدار رها کند. موشک ماهواره‌بر سفیر 2 متشکل از 2 بالابرنده، ماهواره را تا ارتفاع حدود 250 کیلومتر بالا بردند و سرعت پرتاب بیش از 5 هزار کیلومتر در ساعت است.
احمدی‌نژاد ماهواره امید را دستاورد دیگری دانست و ادامه داد: مدتهای طولانی است که دانشمندان ما به کمک دانشمندان کشورهای دیگر یک ماهواره مخابراتی را ساخته و آماده پرتاب کرده‌اند اما کسانی که علم را در انحصار خود می‌خواهند، مانع از پرتاب ماهواره مصباح شدند، اما ماهواره امید که در مدار قرار گرفته، 15 بار یک مدار بیضوی را با اوج 500 کیلومتر طی می‌کند.
رئیس‌جمهور با اشاره به دستاورد دیگر پرتاب ماهواره امید گفت: دو سال قبل یک ماهواره مشترک ایران و یک کشور دیگر به فضا پرتاب شد اما تا به امروز هنوز ایستگاه‌های زمینی کنترل آن ماهواره در اختیار ایران قرار نگرفت. اما دانشمندان ما توانستند انواع ایستگاه‌های دریافت، مدیریت، و کنترل ماهواره را بسازند که درپرتاب ماهواره امید هم آن را به کار گرفتند و هم اکنون هم در حال کنترل ماهواره امید هستند .
احمدی‌نژاد خودباوری و ابتکار عمل را دستاور د دیگر پرتاب ماهواره امید عنوان کرد واظهار داشت« انحصارگران تلاش دارند به ملت‌ةا به باورند که تنها راه دستیابی به فناروری‌های پیشرفته ،صرفا همان راهی است که آنها پیموده‌اند و همه باید از آنها اجازه بگیرند اما دانشمندان ما اثبات کردند که اگر یک ملت یا یک گروه بخواهد برای خدا وخدمت به انسان‌ها کار مهمی انجام دهد، حتی فراتر از مرزهای دانش، این هدف قابل حصول است و در حقیقت دانشمندان ما راه جدیدی را به ملت‌های مستقل و آزاده هدیه دادند.
رئیس‌جمهور از متخصصین ماهواره بر سفیر 2 و ماهواره امید و ملت ایران تشکر کرد و افزود: از رهبری گرانقدر انقلاب اسلامی که با افق بلند نگاه خود راه را در مقابل ملت‌ ما و دیگر ملت‌ها باز می‌کنند تشکر می‌کنم، تاکید ایشان بر جنبش نرم‌افزاری وعلم بومی، راهگشای همه ملت‌های آزاده برای فتح عرصه‌های جدید علم و فنآوری است.
احمدی‌نژاد خطاب به دانشمندان جهان اظهار داشت: امروز ما باید دست در دست هم بدهیم و یک جنبش عظیم و حرکت جهانی وانسانی را برای نجات علم از سیطره خودخواهان سامان بدهیم و باید علم مفید و سازنده را خارج از استیلای مستکبران در خدمت جامعه بشری قرار دهیم تا صلح وامنیت واقعی در سایه معنویت مستقر شود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید علم را از سلطه سرمایه‌داری کور و مستکبران خودخواه نجات دهیم تصریح کرد: شاید بعضی‌ها این آرزو را نشدنی و دور از تصور بدانند اما در آینده نزدیک بشریت شاهد شکوفایی استعدادها برای رشد جامعه بشری و برادری و مهر و کمال خواهد بود.
رئیس‌جمهور خطاب به برگزارکنندگان جشنواره خوارزمی، ضمن تشکر از آنان اظهار داشت:‌ایران قرن‌ها مرجع علمی رشته‌های گوناگون در جهان بوده و فرهنگ ما انتشار علم را یک وظیفه دینی و یک ارزش انسانی می‌داند. به همین جهت ملت ایران هیچگاه به دنبال انحصار علم و استفاده ابزاری از آن برای سلطه نبوده است.
وی افزود: جشنواره خوارزمی این ظرفیت را دارد که در آینده نزدیک به یک کانون و مجمع هم‌اندیشی دانشمندان جهان تبدیل شود و باید تلاش کنیم که این مرجعیت علمی را که در خدمت انسان‌ها است، در برابر مرجعیت علمی سلطه‌گر برپا داریم و بدانیم که این شدنی است و شما می‌توانید.
رئیس‌جمهور پیش از سخنرانی در جشنواره خوارزمی به نفرات برتر این جشنواره جوایزی را اهدا کرد که از جمله آنان از مصطفی محمدنجار وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به خاطر پرتاب موفق ماهواره امید تجلیل شد.
نفرات برتر جشنواره خوارزمی در پایان این مراسم به گفتگوی رو در رو و صمیمی با رئیس‌جمهور پرداختند و با وی عکس یادگاری گرفتند.
انتهای پیام/

منبع:

http://www.farsnews.com

 


سه شنبه پانزدهم 11 1387
X